Metody nauczania języków

Co to jest CLIL?

W skrócie: CLIL czyli Content and Language Integrated Learning to uczenie się słówek i gramatyki naturalny sposób. Co to oznacza? Metoda CLIL polega na zgłębianiu interesujących tematów, które maksymalnie pozwolą nam się skupić na ich treści i pobudzić w nas chęć poznania nowych słów, odkrywania nowych zagadnień i czerpania wiedzy. Metoda oparta na bardzo interesujących materiałach w różnych formach pozwoli nam zgłębić takie tematy jak, np.: tajemnicze i piękne zakątki Ziemi, pierwsza wyprawa dookoła świata, relacja z wyprawy na Mount Everest, interakcja podczas ważnego spotkania w firmie, odprawa na lotnisku oraz wiele, wiele innych. Zagadnienia omawiane są po angielsku na podstawie oryginalnych materiałów przy wykorzystaniu fragmentów programów wiodących kanałów przyrodniczych. Oznacza to, że język obcy poznajesz tak, jak Twój język ojczysty posługując się naturalnym słownictwem i wyrażeniami, których używają rodowici mieszkańcy anglojęzycznych krajów. Metoda CLIL to połączenie motywującego zagadnienia z nauką języka obcego.

W klasie z metodą CLIL zajęcia są oparte o:

  • Interakcję między nauczycielem i grupą, a także między słuchaczami – dyskusje
  • Pracę w grupie – prowadzenie rozmów między słuchaczami i wykorzystując koleżeńską współpracę
  • Kreatywne rozwiązywanie zadań – znajdowanie wyjścia z sytuacji lub wrażanie sugestii i rozwiązań
  • Poszerzanie wiedzy, rozwijaniu ogólnych wiadomości na tematy z różnych dziedzin
  • Wsparciu ze strony nauczyciela, który jest koordynatorem, wzorem dla słuchaczy, którzy stopniowo nabierają umiejętności i stają się samodzielni

Celem naszych kursów jest to, aby nauka stała się przyjemną przygodą polegającą na poznawaniu otaczającego nas świata, w którym język obcy staje się niezbędnym narzędziem.

teach